Buzdolabı Tamiri için Yetkili Servis 800 TL İstedi

Buzdolabı Tamiri için Yetkili Servis 800 TL İstedi

buzdolabı tamiri

Geçtiğimiz ay 2 – 3 gece elektriklerin gidip gelmesi sonrası buzdolabımız soğutmamaya başlamıştı. Motor çalışmaya başlayıp daha sonra tık diye bir ses gelip devre dışı kalıyor ve soğutmaya geçmiyordu. Elektrik işlerine elim yatkın olsa da daha önce hiç buzdolabı tamiri değil buzdolabı hakkında hiç bir fikrim olmadığı için ilgili markanın yetkili servisini çağırmış bulundum ve asıl konu bu noktadan sonra başlıyor. İlgili markayı paylaşıp paylaşmama konusunda çok düşündüm ama bunun marka ile alakalı olmadığını, ilgili bölge servisi ile alakalı olduğunu düşündüğüm için marka paylaşmamaya karar verdim.

Buzdolabı Yetkili Servisi 800 TL Fiyat İstedi

Sonraki gün öğlen saatlerinde yetkili servisten bir arkadaş geldi, bakın usta demiyorum kendisine çünkü kendisini usta veya bir tamirci olarak görmüyorum. Kendisini sadece nakliyeci olarak görüyorum çünkü teklifini kabul etseydim dolabı alıp, geri getirmekle ilgilenecekti sadece. Benim görüşüm böyle. İlgili arkadaş ile mutfağa geçtik ve buzdolabını fişe takarken nasıl bir sorun var diye sordu kendisi. Cihazı fişe taktığımda motor çalışmaya başlıyorken geri atıyor ve devreye giremiyor dememle, daha cihazı hiç söküp herhangi bir parçasına dahi bakmadan; ” Motor yanmış, 800 TL motor değişecek” dedikten sonra cihazın model numarası ve seri numarasını sisteme girdi ve ekranı bana çevirdi. Gördüğüm motor ücreti 770 TL civarında idi. Kendisine açıp bakmayacak mısınız? Belki başka bir sorunu vardır diye sorduğumda işe bu işi yıllardır yaptığını motorun değişmesi gerektiğini belirtti. Teklifini kabul etmedim ve yeni bir o halde yeni bir buzdolabı almayı düşündüğümü belirttim.

Buzdolabını 10 TL’ye Hazırlattığım Kablo İle Tamir Ettim

Akşam işten döndükten sonra zaten elektronik ürün satış danışmanlığı yaptığım için mağaza ve internet satış fiyatlarını karşılaştırmaya başlamışken aklıma zaten buzdolabından ümidi kestim diyip Youtube’de yaptığım küçük bir araştırma sonucu Fatih Bank isimli gerçek bir ustanın Buzdolabı Tamiri isimli videosunu izledim ve benim yaşadığım sorunun aynısından bahsettiğini gördüm. Kendisinin göstermiş olduğu yöntemi denemek için gerekli kabloyu elektrikçiden aldım, tabi iş güvenliği çok önemliydi çünkü direk şebeke elektriği ile çalışacağım. Hemen çalıştığım yerden bir çift yalıtkan eldiven aldım ve gerekli önlemleri yerine getirdikten sonra buzdolabımın motorunu şoklamaya başladım. Bir kaç deneme sonrası pek de ümidim olmadan devreyi eski haline getirdim ve buzdolabının fişini prize taktığımda buzdolabımın artık eskisi gibi motorunun devreye girdiğini gördüm.

Buzdolabını Evde Tamir Ettim

Çalışan buzdolabı karşısında biraz gurur biraz da yetkili servise karşı öfke ile dolabın acaba soğuyacak mı ? diye düşünerek uyudum. Sabah kalktığımda dolabın soğutmaya geçtiğini, motorunda herhangi bir sorun olmaksızın çalıştığını gördüm. Servisin motorun değişmesi gerek, 800 TL ücret çıkar dediği buzdolabını tam 10 TL masraf yaparak evde kendi imkanlarım ile tamir etmiş bulundum. Kesinlikle tek bir servise, özellikle garantiniz yok ise yetkili servise bağlı kalmadan gerçek ve güvenilir bir usta bulmanızı tavsiye ediyorum.

Fatih Bank’ın Buzdolabı Tamir Videosu

Dilerseniz Fatih Bank isimli ustanın Youtube kanalında daha fazla tamir içerikli video bulabilirsiniz.

Yazar
Ismail
Bu içeriğe yorum yap

İsmail Biber
  • Johannes ad